MTHS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1MTHS nedir?
MTHS’nin açılımı, Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcısıdır. Denetime tabi sermaye şirketlerin web sitelerine merkezi veri tabanı hizmeti sunan ve bunu bakanlıktan aldığı faaliyet izni ile gerçekleştiren kuruluşlardır.
2Hangi firmalar MTHS hizmeti almalıdır?
Denetime tabi sermaye şirketlerinin web sitesi kurma ve web sitelerine “Bilgi Toplumu Hizmeti” linki ekleme yani MTHS hizmetini kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.
3Şirketler için bağımsız denetime tabi olma şartları nelerdir?
1.1.2018 tarihinden itibaren şirketlerin, denetime tabi olup olmadıklarını aşağıdaki kriterlere göre değerlendirmesi gerekmektedir:
-Aktif toplamı 35 milyon Türk Lirası.
-Yıllık net satış hasılatı 70 milyon Türk Lirası.
-Çalışan sayısı 175 kişi.
4“Bilgi Toplumu Hizmetleri” linki nedir?
Bağımsız denetime bağlı sermaye şirketlerinin aldığı MTHS hizmeti, web sitelerinin ekranlarına eklenen “Bilgi Toplumu Hizmetleri” bağlantısı ile gerçekleştirilir. Yani, MTHS hizmeti doğrultusunda ilk olarak web sitesinin ana sayfasında “Bilgi Toplumu Hizmeti” linkinin eklenmesi gerekmektedir.
5MTHS hizmetini kimler verebilir?
Merkezi veri tabanı hizmet sağlayıcı hizmetini ancak bakanlık tarafından faaliyet izni almış olan firmalar sağlayabilir. Hizmet verecek kuruluşların gerekli yeterlilik testlerinden geçmiş olması gerekmektedir. Hizmet sunma konusunda faaliyet belgesi olmayan kuruluşların MTHS uygulamasını yapması kesinlikle yasaktır.
6MTHS yazılımıyla hangi bilgilerin yayınlanması gerekiyor?
“Bilgi Toplumu Hizmeti” linkinde şirkete ait yönetim kurulu ve üyeleri, denetçi bilgileri, tescil ve ilanlar, yönergeler gibi, yönetim kurulu karaları gibi önemli bilgi ve belgeler yer alır. İnternet sitelerinin web sitelerinin özgünleşmiş bu alanda hizmete sunulacak bilgiler ilgili yönetmeliğin 6. maddesinde belirtilmiştir.
7MTHS sistemine dokümanlar kim tarafından ve ne şekilde yüklenir?
MTHS sistemine, şirketin yasal yetkilisi tarafından kişisel e-imza kullanarak sisteme yüklenir. Şirketi temsil etme yetkisi bulunmayan kişilerin MTHS sistemini kullanabilmek için noter onaylı bir vekâletname almaları gerekmektedir.
8MTHS güncelleme işlemleri nasıl yapılır?
MTHS ile ilgili güncelleme işlemleri de aynı şekilde şirket yetkilisi tarafından yapılır. Gerekli dokümanların türlerine göre farklı zaman dilimlerinde sisteme yüklenmesi gerekmektedir. MTHS sisteminde her belgenin yüklenme zamanı hakkında bilgilendirme yapılacaktır.
9MTHS hizmeti nasıl alınır?
MTHS hizmetini almak için firmamız ile iletişime geçebilir ve merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz. MTHSS hizmeti öncesinde ve sonrasında her an profesyonel ekibimiz size gerekli konularda destek olacaktır. İletişime geçmek için bize mail gönderebilir ya da iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz.
10MTHS fiyatları nedir?
MTHS fiyatları üst limiti bakanlık tarafından belirlenmekle birlikte MTHS firmaları sundukları hizmet kalitesi ile orantılı olacak biçimde fiyat belirleme olanağına sahiptir. Ankara MTHS firması olan GLOBALNET de kaliteli hizmet ve uygun fiyatlar ile hizmet sunmaktadır.
YETKİLİ GİRİŞİ