MTHS Hizmeti Hakkında

MTHS Hizmeti

MTHS, yani Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcı özellikle son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz ve pek çok kişinin de merak ettiği uygulamalardan biridir. Peki, MTHS nedir ve ne işe yarar? Bilgi Toplumu Hizmetleri olarak da bilinen MTHS, Yeni ticaret kanunu çerçevesinde, denetime tabi sermaye şirketlerinin web sitelerinde yayınlamaları gereken bir takım bilgi ve belgelerdir.

Bağımsız denetime tabi sermaye şirketleri için MTHS hizmeti kanuni bir zorunluluktur. Bu konudaki düzenlemeleri içeren yönetmelik kapsamında şirketlerin web sitelerinin ana sayfasına eklenen “Bilgi Toplumu Hizmetleri” şeklinde belirtilen bağlantı ile sağlanması gerekmektedir.

Denetime Tabi Sermaye Şirketleri Nedir?

1.1.2018 tarihi itibari ile aşağıda belirtilen şartlardan en az iki tanesini sağlayan şirketler bağımsız denetime tabidir ve MTHS hizmeti bu şirketler için kanuni bir zorunluluktur.

-Aktif toplamı 35 milyon Türk Lirası.

-Yıllık net satış hasılatı 70 milyon Türk Lirası

-Çalışan sayısı 175 kişi.

Peki, bağımsız denetime tabi şirketlerin web sitelerinde neden bilgi toplumu hizmeti linki bulunmalı? Türk Ticaret Kanuna göre, şirketlerin kurumsal yönetim anlayışının temeli şeffaflık, adillik, sorumluluk ve hesap verilebilirlik ilkelerine bağlıdır. MTHS hizmetiyle de amaçlanan, şirketlerin şeffaf bir biçimde yapılanmasını sağlamaktır.

Bilgi Toplumu Hizmetleri

MTHS uygulamasının kanuni bir zorunluluk olduğu şirketlerin web sitesine uygulamasını sağlayan bağlantının adı; Bilgi Toplumu Hizmetleri’dir. Bu bağlantının kapsamı yönetmeliklerle belirlenmiştir ve sadece web sitesine eklenen bir link olarak da görülmemelidir. Belirtilen bağlantıyı yapabilmek, yani MTHS hizmetini sağlamak için Bakanlık tarafından faaliyet izni almış olmak gerekmektedir. MTHS yazılımı ancak TÜBİTAK tarafından uygulanacak testlerden başarı sağlanması durumunda faaliyet izni almaya hak kazanır. Bilgi Toplumu Hizmetini şirketin kendi bünyesinde gerçekleştirmesi durumunda da TÜBİTAK kriterlerini içeren rehberde yer alan kriterlerin geçerli olacağı belirtilmiştir.

Bilgi toplumu hizmetleri doğrultusunda şirketlere ait genel kurul kararları, bilanço, yönetim kararları ve faaliyetlerinin, şirket yetkilisi tarafından elektronik imza ile yayınlanması zorunluluğu bulunmaktadır. MTHS sistemine bilgi ve belge girişi sadece şirketin resmi yetkilisi tarafından e-imza kullanmak kaydıyla girilir.

Bu hizmet ise sadece Bakanlık tarafından yetki verilmiş ve faaliyet belgesi almış kuruluşlar tarafından sunulmaktadır. Gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler için yaptırımlar da bulunmaktadır. Bu konuda merak edilen bilgi toplumu hizmetleri cezası 6 aya kadar hapis veya adli para cezası olarak belirtilmiştir.

YETKİLİ GİRİŞİ