Mths NedirMTHS açılımı, Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcıdır. Yeni ticaret kanuna göre denetime bağlı sermaye şirketlerinin bir web sitesi kurma ve bu web sitesinde bir takım bilgilerin, belgelerin kanuna uygun bir biçimde, belirlenen formatlarda yayınlaması zorunluluğu bulunmaktadır. MTHS, 2013 yılı itibariyle yürürlüğe giren ve Türk Ticaret Kanunu kapsamında denetime bağlı sermaye şirketleri için kanuni bir zorunluluktur.

Denetime bağlı sermaye şirketlerine ait bilgi ve belgelerin, web sitelerine eklenen “bilgi toplumu hizmetleri” adlı bağlantı ile sağlanması gerekmektedir. Bu bağlantı ile yayınlanacak tüm dokümanlar burada yayınlanmaktadır. MTHS sistemini sadece denetime tabi sermaye şirket yetkilisi kullanabilir ve e-imza kullanarak gerekli dokümanların yüklemesini yapabilir. MTHS sisteminde yapılan tüm bilgi ve belgelerin yüklemeleri Merkezi Kayıt Sistemi üzerinde toplanır ve bakanlığa rapor edilir.

Bağımsız denetime tabi olma şartları yeni ticaret kanuni ile belirlenmiştir. Belirtilen maddelerden en az ikisini karşılayan şirketler bağımsız denetime tabi tutulacaklardır.

  • Aktif toplamı 35 milyon Türk Lirası. (Daha önceki kararda 40 milyon ve üstü Türk Lirası idi)
  • Yıllık net satış hasılatı 70 milyon Türk Lirası. (Daha önceki kararda 80 milyon ve üstü Türk Lirası idi)
  • Çalışan sayısı 175 kişi. (Daha önceki kararda 200 ve üstü idi)

MTHS hizmeti sadece bakanlık tarafından faaliyet izni verilmiş MTHS onaylı firmalar tarafından yapılabilmektedir. Bakanlık izni olmayan kuruluşlar tarafından bu hizmet sağlanamaz. Gerekli testlerden geçmiş ve faaliyet belgesini almış olan firmamız GLOBALNET MTHS hizmeti konusunda da ileri düzeyde bir hizmet sunmayı hedeflemekte ve sunduğu her hizmette olduğu gibi MTHS hizmetin de profesyonelliğe ve müşteri memnuniyetine öncelik vermektedir.

YETKİLİ GİRİŞİ